Oficjalna strona miejscowości Kaniów
 Data ostatniej aktualizacji: 22.07.2008r.
 Witamy w serwisie!

Strona Główna

Lekcja historii

Zabytki

Instytucje

Turystyka

Statystyki

Wywiady

Galeria

Mapa Kaniowa

Forum

Kaniów w prasie

Transport

Autorzy

Archiwum

Linki>>> Nasze instytucje <<<


Szkoła podstawowaPrzedszkoleOSPDom gromadzkiZdrowiePizzeriaLotniskoPKP KaniówSklepyKoło Gospodyń Wiejskich
Kaniów, oprócz Karpia Polskiego zaczyna również słynąć z powstającego w północnej części miejscowości niewielkiego lotniska. Realizacji tego projektu w Kaniowie podjął się Bielski Park Techniki Lotniczej z uwagi na złe warunki lokalne w powiecie bielskim. Dnia 12 czerwca 2006 roku w Bielsku-Białej zawarto porozumienie w sprawie utworzenia i rozpoczęcia działalności Parku Technologicznego Przemysłu Lotniczego pomiędzy:

1. Bielskim Parkiem Techniki Lotniczej w Bielsku Białej,
2. Górnośląską Agencją Przekształceń Przedsiębiorstw w Katowicach,
3. Powiatem Bielskim,
4. gminą Czechowice-Dziedzice oraz gminą Bestwina,
5. AIR Bussines w Goleszowie,
6. Akademią Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej
7. Stowarzyszeniem Firm Lotniczych w Bielsku Białej.

Zrealizowanie projektu jest możliwe m. in. z dofinansowania ze środków unijnych Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Spółka za swój cel główny obrała utworzenie i prowadzenie parku przemysłowego na terenie miejscowości Kaniów poprzez restrukturyzację majątku pozostałego po Kopalni Węgla Kamiennego SILESIA w Czechowicach -­ Dziedzicach, rozwój współpracy i partnerstwa międzyregionalnego i międzynarodowego, stworzenie nowych miejsc pracy, propagowanie procesów przekształceń własnościowych w regionie, promocję na rzecz aktywizacji gospodarczej i turystycznej regionu.
Na terenie lotniska powstanie m. in. pas startowy dla prób samolotów o długości 700m i 22 m szerokości, 7500 m2 hal produkcyjnych, 2500 m2 hangarów, stacja paliw - będąca ostatnim punktem tankowania małych samolotów lecących na południe, budynek kontroli lotów, w przyszłości także laboratoria badawcze, w których swą działalność rozpoczną beskidzkie firmy lotnicze.
W parku będą produkowane lekkie samoloty dla potrzeb nadzoru obszarów leśnych, pomiaru geodezyjnego kraju, czy w współpracy z Instytutem Telekomunikacji samolot z zainstalowaną głowicą Radaru X do celów kontroli granic, obszarów leśnych czy patrolowania miast. Park posiada także nowatorską w świecie koncepcję szkolenia i treningu pilotów wojskowych opartą o samolot - latający symulator. W Parku produkowane będą również dwumiejscowe samoloty oferowane w kategoriach Specjal, UL i VLA przeznaczone do zastosowań profesjonalnych i latania amatorskiego. Obecnie projekt cieszy się dużym zainteresowaniem także u inwestorów zagranicznych.
Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie Parku Lotniczego w dziale Linki.

Copyright © Kaniów razem przez wieki - www.kaniow.com.pl Design by adriano216

All rights reserved! 2008r.