Oficjalna strona miejscowości Kaniów
 Data ostatniej aktualizacji: 22.07.2008r.
 Witamy w serwisie!

Strona Główna

Lekcja historii

Zabytki

Instytucje

Turystyka

Statystyki

Wywiady

Galeria

Mapa Kaniowa

Forum

Kaniów w prasie

Transport

Autorzy

Archiwum

Linki>>> Sport, wypoczynek, rekreacja <<<


Tereny rekreacyjneLKS PrzełomUKS SetParkPKS CanioviaSekcja WędkarskaStawy


Z relacji najstarszych mieszkańców Kaniowa dowiadujemy się, że już w 1928 roku istniała organizacja nosząca nazwę "Oświatowe Towarzystwo Uniwersytetów Robotniczych", która posiadała takie sekcje jak lekkoatletyczną, gimnastyczną oraz piłki nożnej. Sekcję tą prowadzili Jan Brzeźniak, Genowefa Krawczyk i Emil Gałuszka. Pierwsze boisko piłkarskie powstało na dzierżawionych łąkach w pobliżu stawu obok potoku Młyńskie. Były to tereny bardzo podmokłe i w czasie deszczów boisko było zalewane. Podczas II Wojny Światowej działalność sekcji została zawieszona. W marcu 1945 roku z inicjatywy garstki ludzi ponownie powołano "Robotniczy Klub Sportowy" zarejestrowany w podokręgu Bielsko-Biała. W następnym roku przystąpiono do rozgrywek. "RKS Kaniów" zostałprzydzielony do klasy „B” grupy Biała - Oświęcim. W tym czasie powstało nowe boisko na "Strumieńcu", a obok niego barak z szatnią dla zawodników. W latach 1946-1948 Klub przechodził różne reorganizacje i przynależności.
Ludzie, którzy poświęcili się dla sportu a byli to między innymi panowie Góra, Tomala, Kóska, Ochman, Pietraszko i inni podjęli starania o nowy grunt przeznaczony pod budowę boiska z terenów Gminnych. Wtedy to Urząd Gminy przekazał tereny pod budowę i niezwłocznie przystąpiono do prac.
W 1949 roku dokonano oficjalnego otwarcia boiska oraz zarejestrowano klub pod nazwą "Ludowy Zespół Sportowy Kaniów", który został zgłoszony do rozgrywek klasy „C”. W latach 1955 - 1957 szkoleniowcem drużyny seniorów był Emil Buchta, ówcześnie czynny zawodnik Czechowickiej "Stali". Po kilkunastu latach klub uzyskał awans do klasy ”B”, a dopiero w 1990 roku rozgrywał mecze w klasie ”A” podokręgu Tychy, przyjmując w między czasie nazwę od patronackiego zakładu jakim była Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna „Przełom” w Kaniowie.
Pragnieniem zarządu i kibiców było zbudowanie zespołu, który mógłby zagrać o klasę wyżej i taka okazja się nadarzyła. Zespół pod wodzą doświadczonego trenera zdołał uzyskać kolejny awans, a wszystko to miało miejsce w 50 rocznicę powstania klubu w 1999 roku. Przygoda ta trwała jednak tylko dwa lata i tak w 2001 roku ponownie klub zasilił szeregi klasy "A" ale już w nowych strukturach organizacyjnych, w Beskidzkim Okręgowym Związku Piłki Nożnej, który powstał po reorganizacji PZPN.
W 2004 roku na jubileusz 55-lecia klubu ponownie uzyskano awans do Klasy Okręgowej. Obecnie seniorzy Kaniowa występują w bielskiej "A" klasie.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie klubu w dziale Linki.
Więcej zdjęć znajduje się w naszej Galerii.

Copyright © Kaniów razem przez wieki - www.kaniow.com.pl Design by adriano216

All rights reserved! 2008r.