Oficjalna strona miejscowości Kaniów
 Data ostatniej aktualizacji: 22.07.2008r.
 Witamy w serwisie!

Strona Główna

Lekcja historii

Zabytki

Instytucje

Turystyka

Statystyki

Wywiady

Galeria

Mapa Kaniowa

Forum

Kaniów w prasie

Transport

Autorzy

Archiwum

Linki>>> Sport, wypoczynek, rekreacja <<<


Tereny rekreacyjneLKS PrzełomUKS SetParkPKS CanioviaSekcja WędkarskaStawy


Uczniowski Klub Sportowy "Set" przy Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Kaniowie powstał w 1996 roku z inicjatywy nauczycieli i rodziców działających w Radzie Rodziców w składzie:

Tadeusz Szkuta,
Barbara Konarska – Węgrzyn,
Jerzy Zużałek,
Marek Pękala,
Józef Maziarz,
Franciszek Stawowczyk,
Anna Bukowska,
Jadwiga Maroszek,
Kazimiera Kalarus,
ks. Piotr Pietrasina,
Danuta Tekieli – Herman,
Jadwiga Gajer,
Agata Toporek,
Dorota Stawowczyk,
Jolanta Staszek.

Dnia 16 maja 1996 roku odbyło się zebranie Komitetu Założycielskiego, a klub został założony i zarejestrowany z sekcjami siatkówki i piłki nożnej. Członkami pierwszego zarządu byli:

Barbara Konarska–Węgrzyn - prezes
Tadeusz Szkuta – v-ce prezes
Jerzy Zużałek - sekretarz

Dnia 14 maja 1997 roku klub wystąpił do Polskiego Związku Kajakowego o zarejestrowanie i wpisanie w poczet jego członków. Wkrótce sekcja kajakowa stała się najważniejszą i w zasadzie jedyną sekcją UKS "Set". Początkowy okres tej działalności odbywał się na zasadzie współpracy trzech klubów: „Górnika” Czechowice - Dziedzice, LKS „Przełom” Kaniów oraz UKS „Set”. Zawodnicy tego ostatniego korzystali ze sprzętu obu pozostałych klubów oraz uczestniczyli w treningach pod nadzorem trenera opłacanego przez "Górnika" Czechowice – Dziedzice. Wspólne były również środki transportu na zawody. UKS „Set” pokrywał koszty dojazdu na treningi. Już wówczas trenerem zawodników był Dariusz Pilarz, a sprawami księgowymi i organizacyjnymi zajmowała się Pani Halina Błaszkiewicz. Bardzo dużą pomoc okazywał Pan Edward Apel z Górnika Czechowice - Dziedzice a z ramienia LKS „Przełom” Kaniów współpracą zajmowali się Jacek Siewniak i Jerzy Zużałek (również UKS). Szkolenie dzieci i młodzieży odbywało się wówczas na tzw. „Kopalnioku” – akwenie „Górnika”. W tym okresie rozpoczęto również starania o przeniesienie szkolenia kaniowskich dzieci na pożwirowy akwen w Kaniowie. Gmina okazała się przychylna tym planom, przejęto w drodze zamiany z firmą "Budt-tor" tereny, na których obecnie jest baza sportowa UKS "Set" i klub w tej działalności zaczął się usamodzielniać. Kajak–polo stało się sztandarowym sportem w gminie Bestwina.
W 1999 roku do zarządu UKS "Set" przystąpił Bogusław Bajerski, któremu powierzono opiekę nad kajakarzami. Ze względu na zmianę miejsca treningów, jak również kłopoty finansowe, zarząd KS "Górnik" Czechowice – Dziedzice wycofał się z dalszej współpracy na wcześniej obowiązujących warunkach. W tym też roku zawodnicy UKS "Set" zaznaczyli swoją obecność na Długodystansowych Mistrzostwach Polski i zaczęli zdobywać pierwsze tytuły. W tym roku 3 zawodników kajak – polo zakwalifikowało się już do kadry narodowej, rozpoczęto organizowanie różnych zawodów na własnym akwenie. Do kalendarza zawodów powiatu bielskiego wprowadzono triathlon o Puchar Starosty Bielskiego. Mając w pamięci kajakarskie sukcesy Kaniowian postanowiono również organizować co roku Memoriał Ryszarda Gałuszki – mieszkańca Kaniowa, dzięki któremu kaniowskie kajaki osiągały znaczące sukcesy, działacza i sędziego Polskiego Związku Kajakowego. Rozpoczęto także starania o organizację zawodów o zasięgu regionalnym oraz z cyklu Pucharu Polski.

Do najbardziej aktywnych zawodników od początku działalności klubu należeli:
Borys Zubczewski, Paweł Michalec, Piotr Bajerski, Łukasz Pilarz, Tomasz Kabut, Szymon Maślanka oraz Bartłomiej Dawidek.

Dnia 14 stycznia 2000 roku rozpoczęła się kolejna kadencja władz klubu. Na Zebraniu Sprawozdawczo – Wyborczym wybrano zarząd w składzie:
Bogusław Bajerski – prezes
Tadeusz Szkuta – v-ce prezes
Jerzy Zużałek – sekretarz
Barbara Konarska–Węgrzyn – członek
Andrzej Ochman – członek
Komisję Rewizyjną tworzyli:
Jerzy Adamiec oraz
Andrzej Kraus.

W 2000 roku rozpoczęto starania oraz w ich efekcie budowę pomostu wokół boiska do kajak – polo. To, dzięki operatywności Prezesa Bogusława Bajerskiego pozwala starać się o organizację najpoważniejszych imprez o zasięgu ogólnopolskim i tak 9 września 2001 roku zorganizowano I Ogólnopolski Turniej Kajak – Polo.
W 2001 roku juniorzy zdobyli tytuł Mistrzów Polski, seniorzy zajęli IV miejsce w Mistrzostwach polski i III miejsce w Pucharze Polski. Od tego roku rozpoczyna się marsz w górę we wszelkiego rodzaju sportowej rywalizacji, jak również osiągane są coraz większe sukcesy organizacyjne.
Zawodnicy klubu: Borys Zubczewski, Paweł Michalec, Dawid Studnicki, Adrian Stachura, jako członkowie kadry narodowej reprezentowali Polskę na Mistrzostwach Europy Juniorów zajmując tam IX miejsce. Warto zaznaczyć, że Polski Związek Kajakowy docenił pracę trenerską Dariusza Pilarza i powierzył mu opiekę nad reprezentacją Polski juniorów.
Począwszy od 2001 roku coraz więcej zawodników UKS „Set” powoływanych jest do kadry narodowej i osiąga z nią coraz lepsze wyniki, by w 2005 roku sięgnąć po brązowy medal Mistrzostw Europy Juniorów (Zubczewski Borys, Dawidek Bartłomiej, Michalec Paweł, Cymerman Jakub) (w tym samym roku juniorki zdobywają srebrny medal w Pucharze Europy - Katarzyna Furczyk i Karina Malczyńska). Coraz większa liczba trenujących zawodników wymusza konieczność rozdzielenia treningów dziewcząt i chłopców i zarząd klubu powierzył opiekę nad zawodniczkami trenerce Katarzynie Pilarz, która również zapewnia zawodnikom odnowę biologiczną.
Informacje o coraz większych sukcesach sportowych zawodników klubu, jak również organizacyjnych zarządu klubu dotarły do Warszawy i w 2002 roku Polski Związek Kajakowy docenił je powierzając klubowi organizację Mistrzostw Polski Juniorów w Kajak – Polo. Tego typu zadania powodują dodatkową mobilizację do działania , a osiągnięte sukcesy pozwalają łaskawszym okiem spoglądać włodarzom gminy na działalność klubu, co owocuje decyzją o pomocy Urzędu Gminy w sfinansowaniu zakupu pomostu pływającego ( same mistrzostwa w 2002 roku odbyły się jeszcze na pomoście wypożyczonym z Bydgoszczy). Same zawody kończą się ogromnym sukcesem sportowym i organizacyjnym. Juniorzy zdobywają I miejsce, a juniorki III. W tym też roku seniorzy zdobywają medal brązowy.
Od 2003 roku seniorzy zostają niekwestionowanymi królami kajakowej piłki i zdobywają co roku tytuły Mistrzów Polski, a seniorki nie schodzą z podium oznaczonego cyfrą II. Dzięki działalności zarządu klubu zmienia się otoczenie w którym klub działa, na brzegu zamontowano ławeczki dla widzów, powstały dwa boiska do siatkówki plażowej, oświetlono akwen w miejscu, gdzie usytuowane są boiska.
W kolejnych latach troszkę gorzej wiedzie się juniorom (zmiana pokoleniowa), ale z kolei swój pierwszy tytuł Mistrzyń Polski zdobywają juniorki (2005). W następnych latach znów dzięki UKS "Set" w całej Polsce jest głośno o gminie Bestwina, bo PZKaj. po sukcesach organizacyjnych w organizacji mistrzostw juniorów powierzył klubowi organizacje Mistrzostw Polski Seniorów. Komitet organizacyjny wspomagany przez Urząd Gminy za każdym razem wywiązywał się i wywiązuje z zadań perfekcyjnie a uczestnicy zawodów z sentymentem wspominają spędzane nad akwenem i na akwenie chwile.
W 2005 roku odbywają się tutaj V Mistrzostwa Polski Juniorów i II Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych a zgodnie z decyzją Departamentu Strategii Rozwoju Sportu MENiS, CSRS/WSM/DL/81211453416/2004, z dnia 16.12.2004, Mistrzostwa Polski w Kajak Polo w kat. Jun. Młodszych rozgrywane są w ramach „pokazu w Systemie sportu młodzieżowego’2005”. Od tego momentu, ze względu na spełnienie określonych kryteriów kajak – polo wchodzi do systemu sportu młodzieżowego.

W międzyczasie na stanowisku prezesa klubu zachodziły zmiany. Bogusława Bajerskiego zastąpił Jerzy Adamiec, a od ostatniego Walnego Zebrania klubem kieruje zarząd w składzie:
Błaszkiewicz Halina - prezes
Jerzy Zużałek - wiceprezes Marek Hoffmann - sekretarz

Członkowie Zarządu: ds. Wychowawczo-Dyscyplinarnych: Barbara Konarska-Węgrzyn
ds. Organizacyjnych: Bartłomiej Firganek
ds. Technicznych: Leszek Białka
Kierownik sekcji: Dawid Bąk

Komisja Rewizyjna:
Przewodniczący: Roman Pacyga
Sekretarz: Borys Zubczewski

Do największych sukcesów sportowych zawodników UKS "Set" Kaniów w 2006 roku zalicza się udział trzech zawodników – Borysa Zubczewskiego, Bartłomieja Dawida i Krzysztofa Schillera w Mistrzostwach Świata w Kajak Polo w Amsterdamie, gdzie wspólnie z ekipą Polski zajęli wysokie 6 miejsce. Jest to awans reprezentacji o 7 miejsc w stosunku do 2004 roku. UKS "Set" Kaniów aktywnie uczestniczył we wszystkich zawodach rangi Mistrzostw Polski zdobywając 3 tytuły Mistrzów Polski, tj.
Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów – 1 złoty – kobiety, 1 srebrny – mężczyźni
Mistrzostwa Polski Juniorów – 1 złoty – dziewczęta, 1 brązowy – chłopcy
Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych – 1 złoty – chłopcy
Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików – 1 złoty – chłopcy,1 złoty – dziewczęta.

Mistrzyniami Polski zostały:
Katarzyna Furczyk, Marzena Wala, Ewelina Satława, Kinga Malczyńska, Natalia Pocełujko, Dorota Hanus, Karolina Czarnecka,

Tytuły wicemistrzów Polski wywalczyli:
Borys Zubczewski, Paweł Michalec, Bartłomiej Plewik, Jakub Cymerman, Krzysztof Schiller, Bartłomiej Dawidek, Dawid Kuglarz, Piotr Bajerski, Rafał Kalita, Łukasz Pilarz,

Tytuł mistrzyń Polski juniorek zdobyły:
Kinga Malczyńska, Marzena Wala, Karolina Czarnecka, Ewelina Satława, Natalia Pocełujko,

Mistrzami Polski juniorów młodszych zostali:
Łukasz Pilarz, Krystian Stawowczyk, Tomasz Kabut, Jakub Sikora, Tomasz Hoffmann, Łukasz Pacyga,

Brązowi medaliści Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych:
Dawid Kuglarz, Piotr Bajerski, Emil Polit, Krzysztof Kabut, Mateusz Puzoń,
23 zawodników UKS „Set” posiada więc złote, srebrne lub brązowe medale mistrzostw Polski, a niektóre dziewczęta są podwójnym złotymi medalistkami. 21 zawodniczek i zawodników jest członkami kadry narodowej. Zawodnicy UKS „Set” startują również w zawodach w kajakarstwie klasycznym. W rankingu Polskiego Związku Kajakowego za sezon 2006 UKS „Set” Kaniów zajmuje 20 miejsce na 77 klubów i jest najwyżej sklasyfikowanym klubem z województwa śląskiego wyprzedzając „Gwarka” Czechowice – Dziedzice.

W 2006 roku UKS „Set” był organizatorem wielu imprez:
1. Memoriał Ryszarda Gałuszki i Ogólnopolski Turniej Kajak Polo
2. Mini Triathlon o Puchar Starosty Bielskiego i I Międzynarodowy Turniej Kajak Polo
3. Mistrzostwa Polski Seniorek i Seniorów
4. Ogólnopolskie Konsultacje Kajak Polo
5. Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików

26 marca 2007 roku w Szkole Podstawowej w Kaniowie odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze podsumowujące kadencję 2005 - 2007. Sprawozdanie merytoryczne oraz finansowe z działalności w tym okresie złożyła Halina Błaszkiewicz. Obecni na zebraniu przyjęli sprawozdania i na wniosek Komisji Rewizyjnej udzielili absolutorium ustępującym władzom. Dokonano wyboru nowego zarządu na lata 2007 - 2009. Trzon zarządu nie uległ zmianie, a jego skład przedstawia się następująco:

Prezes: Błaszkiewicz Halina
Wiceprezes: Zużałek Jerzy
Sekretarz: Hoffmann Marek

Członkowie Zarządu:
ds. Wychowawczo-Dyscyplinarnych: Konarska-Węgrzyn Barbara
ds.Organizacyjnych: Andrzej Kraus

Komisja Rewizyjna:
Roman Pacyga - przewodniczący
Katarzyna Czarnecka - sekretarz

Dla trzech zawodników naszego klubu rok 2007 rozpoczął się z jednej strony pracowicie, a z drugiej pozwolił poznać część naszego kontynentu, no i podpatrzeć najlepszych zawodników kajak polo. Trener reprezentacji Polski U-21 Norbert Watkowski powołał 3 zawodników UKS "Set" Kaniów na Międzynarodowy Turniej Kajak polo, który odbył się w dniach 14-15 kwiecień 2007r. w Helmond w Holandii.Uznanie selekcjonera kadry zyskali: Krzysztof Schiller, Dawid Kuglarz i Łukasz Pilarz.
31.03.2007 w Zabierzowie k/Krakowa odbyły się II Ogólnopolskie Halowe Zawody we „Freestyle’u” Kajakowym LOOP’07 pod patronatem Elżbiety Burtan, wójta gminy Zabierzów.
W tej rywalizacji wzięło udział dwóch zawodników UKS ”Set” Kaniów specjalizujących się w kajak polo i mających już w swojej kolekcji tytuły mistrzów Polski w tej dyscyplinie. Udział w zawodach freestyle'u był dla nich nowym doświadczeniem.
Pilarz Łukasz wygrał rywalizację w grupie juniorów debiutujących, a Arkadiusz Pilarz zajął drugie miejsce. Pomimo faktu, iż zawodnicy ci uprawiają zupełnie inną odmianę kajakarstwa doskonale sobie poradzili pokonując rywali, którzy trenują „akrobację” na kajaku na co dzień.
Podczas zawodów odbyło się także bicie rekordu Polski w wykonywaniu eskimosek w ciągu jednej minuty. I w tej konkurencji Łukasz nie miał sobie równych i po wykonaniu 32 eskimosek został Mistrzem Polski w Eskimoskach na rok 2007. Dla niewtajemniczonych informujemy, że eskimoska polega na tym, że kajakarz zanurzając się wraz z łódką w wodzie wykonuje obrót o 360 stopni. W punktacji drużynowej UKS ”Set” Kaniów zdobył drugie miejsce.
W dniach 12 – 13 maja 2007 w Budapeszcie odbył się Międzynarodowy Turniej kajak polo z udziałem 10 drużyn. Doskonale zaprezentowali się w nim zawodnicy UKS Set Kaniów. Klub ten wystawił dwie drużyny, jedną męską, a drugą mieszaną. Drużyna męska w składzie Łukasz Pilarz,Piotr Bajerski,Krzysztof Schiller,Bartłomiej Dawidek zdobyła srebrny medal, a drużyna mieszana w składzie Katarzyna Furczyk,Marzena Wala,Emil Polit, Tomasz Kabut medal brązowy. Drużyna męska UKS Set walczyła na wodzie (19 – 20 maj 2007) w Pradze w V Praskim Międzynarodowym Turnieju Kajak Polo. W turnieju wzięli udział Czesi, Niemcy, Węgrzy, Szwajcarzy oraz 3 drużyny z Polski (oprócz Kaniowa Tanew Księżpol i Resowiak Rzeszów). Nasza drużyna w składzie: Michalec Paweł, Maślanka Szymon, Hoffmann Tomasz, Puzoń Mateusz, Kuglarz Dawid, Paszana Maciej, Kabut Tomasz zajęła III miejsce.
Kajakarze UKS Set Kaniów w dniach 25.05 - 28.05.2007 brali udział w międzynarodowych mistrzostwach Niemiec w kajak-polo. Najlepiej spisała się drużyna U-18. W zespole reprezentacji Polski U-18 znalazło się czterech zawodników UKS Set — Tomasz Kabut, Jakub Sikora, Adam Roman, Emil Polit. Biało-czerwoni w swojej grupie zajęli pierwsze miejsce osiągając tylko jeden remis, resztę pojedynków wygrywając. W półfinale przegrali wprawdzie 4:8, ale w starciu o trzecie miejsce z VK Berlin wygrali 4:2, a gole na wagę zwycięstwa zdobyli: Tomasz Kabut -2, Potr Łukaszewicz i Mikołaj Florczyk po jednym.
Kadra U-21 (UKS Set reprezentowali Łukasz Pilarz, Piotr Bajerski i Bartłomiej Dawidek) zakończyła rywalizację na jedenastym miejscu. Juniorzy młodsi (U-16 Arkadiusz Pilarz(na zdjęciu), Krystian Stawowczyk, Łukasz Pacyga i Kamila Bujnicka(na zdjęciu)) zajęli siódmą lokatę.
W Essen wystartowała też po dwóch latach przerwy reprezentacja seniorek, w której znalazły się kajapolistki z Kaniowa Marzena Wala i Katarzyna Furczyk. Zespół ten zajął siódme miejsce wygrywając po drodze dziewięć spotkań.
W 2007 roku oprócz zawodów w kajak polo, młodzicy UKS Set uczestniczyli także, nie bez sukcesów, w zawodach w kajakarstwie klasycznym zdobywając punkty do klasyfikacji klubów we współzawodnictwie dzieci i młodzieży. Do kadry narodowej powołanych jest aż 21 zawodników, co świadczy o wysokim poziomie szkolenia prowadzonego przez Dariusz Pilarza i Katarzynę Pilarz. W zawodach międzynarodowych występowało 28 zawodników. W 2007 roku zawodnicy UKS Set Kaniów uczestniczyli w następujących zawodach: - międzynarodowych:

Mistrzostwa Europy – Francja - 9 zawodników (Karolina Czarnecka, Ewelina Satława, Marzena Wala,Piotr Bajerski, Krzysztof Schiller, Łukasz Pilarz, Bartłomiej Dawidek, Paweł Michalec, Jakub Cymerman)
Mistrzostwa Niemiec-Essen - 13 zawodników
Międzynarodowy turniej Holandia - 2 zawodników
Międzynarodowy Turniej Praga - wyjazd klubowy
Międzynarodowy Turniej Litwa - wyjazd klubowy
Międzynarodowy Turniej Budapeszt - wyjazd klubowy
Międzynarodowy Turniej Kajak-Polo - w Kaniowie

- ogólnopolskich :
Mistrzostwa Polski Seniorów - złoty medal seniorki i brązowy medal seniorzy
Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorów Młodszych - juniorzy starsi w składzie: Piotr Bajerski, Łukasz Pilarz, Adam Roman, Tomasz Hoffmann, Mateusz Puzoń, Jakub Sikora, Emil Polit, Tomasz Kabut, Maciej Paszana zdobyli drugie miejsce a juniorki starsze: Marzena Wala, Martyna Banasiewicz, Karina Malczyńska, Martyna Kobiela zdobyły medal brązowy, młodzicy – złoty medal,

Festiwal Sportów Wodnych
- wojewódzkich:
Długodystansowe Mistrzostwa Śląska
Memoriał R.Gałuszki i Turniej Kajak-Polo
Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików kajak-polo (Arkadiusz Pilarz, Marcin Błaszcz, Michał Banasiewicz, Jakub Kawalec, Adrian Sobecki, Marcin Sikora po raz kolejny potwierdzili, że nie mają sobie równych wśród kajak polistów południowej Polski.)
Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w kajakarstwie klasycznym
Mini Triathlon i Puchar Starosty Bielskiego
Należy podkreślić iż trener Dariusz Pilarz jest trenerem koordynatorem kadry narodowej kajak-polo. To pod jego kierunkiem w roku 2007 drużyna U-21 zdobyła V miejsce a drużyna seniorek VII miejsce podczas Mistrzostw Europy kajak-polo we Francji.

Więcej zdjęć w naszej Galerii.
Więcej informacji na oficjalnej stronie klubu w dziale Linki.


Copyright © Kaniów razem przez wieki - www.kaniow.com.pl Design by adriano216

All rights reserved! 2008r.